(Recenzja książki „Pestki” Anity Graboś).

Anita Przyboś, osoba odpowiedzialna za pomysł i ilustracje, to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Para się zarówno ilustracją książkową, jak i rysunkiem oraz? linorytem. Prace jej autorstwa są zarówno delikatne, nienachlane, proste zdawałoby się, lecz jednocześnie pełne bajkowej, surrealistycznej często wieloznaczności i radości życia. I taka właśnie jest cała kolejna książka z cyklu „Sztuka kolorowania” – „Pestki”.

Już sama okładka (którą również można pokolorować!) odsłania rąbka tajemnicy – dwie splecione ze sobą magiczne hybrydy roślinne, pełne różnorakich kwiatów i owoców, ale i ptaków ukrytych w gęstwinie.
Krótki wstęp, który odkrywa przed nami, skąd wzięła się fascynacja autorki przyrodą, opowiada o – magicznym wręcz! – babcinym ogrodzie, w którym rosło dosłownie wszystko i który jest jednym z najmilszych wspomnień dzieciństwa. Ogród ten zostaje również sportretowany w książce. A wraz z nim…
… do wyboru, do koloru (tudzież kolorowania)!
Ogród angielski, francuski bądź japoński. Mandale z kwiatów, nasion albo ptaków czy owadów. Spiżarnie, pikniki, bukiety i kosze pełne warzyw lub owoców. Fantastyczne drzewa czy dynia wielkości kopciuszkowej karety. Labirynty najróżniejsze. Przeplatające się ze sobą porządek oraz przypadkowość. Słowem ? urodzaj fauny, ale także flory.
(A w tym wszystkim niejedna baśniowa postać, np. buszujące wśród stron krasnale). To, co nad ziemią, na ziemi i pod ziemią. Lasy, pola i łąki. Gąszcze i labirynty.
Bajkowe domki w drzewach.
A na koniec – możliwość wymyślenia i narysowania swojej własnej fantastycznej rośliny.

Książka jest idealna dla każdego, gdyż – zależnie od czasu, jakim się dysponuje ? można pokolorować cały obrazek, jego identyczne elementy lub jedynie wybrany fragment. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by dorysować własne fragmenty czy detale, bo bardzo często jest na to miejsce. Eksperymenty z narzędziami (flamastry, cienkopisy, pastele itp.) oraz kolorami i ich odcieniami pozwolą stworzyć niepowtarzalne minidzieła każdemu. A bawić się świetnie będzie i dziecko, i nastolatek, i dorosły, bo wkradający się gdzie niegdzie lekki brak realizmu nadaje rysunkom lekkości i subtelności, które sprzyjają odprężeniu i bezbrzeżnej frajdzie.
Format A4, fakt, że książka jest klejona i wydana na grubym papierze, a ilustracje znajdują się tylko na jednej stronie pozwalają na oprawienie każdej pracy, jeśli będziemy mieli ochotę stworzyć własną małą galerię. Sztywny gruby karton, umieszczony przed tylną okładką, umożliwia zaś kolorowanie w każdej wybranej przez nas pozycji.

Szaleństwo wyobraźni, całkowity relaks i natychmiastowe oderwanie od rzeczywistości – gwarantowane! Bo – jak pisze autorka – „z zalążka rozwijają się także marzenia i opowieści”.

Metryczka:
Autor: Anita Graboś
Tytuł: „Pestki”
Język oryginału: polski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia (seria „Sztuka kolorowania”)
Wydanie: I etc. (13 lipca 2016 roku)
ISBN: 978-83-10-13047-1
Okładka: miękka
Wymiary: 297 x 210 mm
Ilość stron: 64

Ocena: 3,5/5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *